Kawa niejedno ma imię

Świat kawy jest bogatszy w jej różne rodzaje niż mogłoby się wydawać. Ten jeden z najpopularniejszych na świecie napojów spotkać można w wielu różnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o gatunki ziaren, jak metody parzenia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Różne gatunki kawy

Najbardziej powszechnym gatunkiem kawy jest Arabika. Pochodzi ona z Etiopii, hoduje się ją w Afryce oraz Azji stanowi ona aż 70% wszystkich kaw na rynku. Do jej uprawy konieczny jest tropikalny klimat oraz wysokość sięgająca około tysiąca metrów na poziomem morza. Odrobinę mniej znane gatunki to Robusta, która ma mniejsze wymagania klimatyczne, w związku z czym uważa się ją za mniej jakościową i używa głównie do produkcji kawy rozpuszczalnej. Skrzyżowanie zaś arabiki z Robustą określa się mianem Arabusty, która łączy cechy obu gatunków. Warto wspomnieć też o mniej aromatycznej Liberyce.

Zaparzacz, areopress, ekspres…

prosty i tani zaparzacz do kawy
zaparzacz do kawy po wietnamsku

Metod parzenia kawy jest całe mnóstwo. Istnieją sposoby klasyczne, takie jak parzenie kawy po turecku lub z użyciem ekspresu ciśnieniowego bądź przelewowego. Jeśli jednak nie posiadamy w domu drogiego i zajmującego dużo miejsca sprzętu, to opcją wartą rozważenia są alternatywne sposoby parzenia kawy w domu, które mogą przyjąć bardzo różne formy. Można zdecydować się na elegancko wyglądającą kawiarkę czy zwykły zaparzacz, jeśli zależy nam na staromodnym stylu lub na coś bardziej nowoczesnego, na przykład areopress. Smak kawy, który jest przygotowywana z pomocą tego ostatniego jest szczególnie doceniania przez zawodowych baristów oraz wszystkich, którzy fascynują się kawą. Powyższe sposoby, szczególnie użycie areopressu, wymagają czasu o pewnej wprawy. Dlatego warto zdecydować się na rozwiązanie najprostsze, czyli zaparzacz do kawy. Jak widać, w temacie metod parzenia kawy, każdy może z łatwością znaleźć coś, co spełni jego oczekiwania.