Kopi luwak – najlepsza kawa na świecie?

wyjątkowo samczna kopi luwakSpór o to czy lepsza jest kawa parzona czy rozpuszczalna, trwa od wielu lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wśród poszczególnych rodzajów kawy również występuje podział na ich gatunki i ile jest gardeł smakoszy kawy, tyle jest ulubionych gatunków kawy. Jednym z rodzajów kawy, który budzi wśród miłośników tego napoju najwięcej kontrowersji jest kopi luwak. Co to takiego i dlaczego niektórzy za odrobinę taj kawy są w stanie zapłacić ogromne pieniądze?

Kopi Luwak – tajemnica smaku

O wyjątkowości Kopi Luwak stanowi z pewnością proces jej pozyskiwania. Ten rodzaj kawy uzyskuje się bowiem z odchodów pewnego gatunku zwierzęcia żyjącego w Indonezji, które przez lokalnych mieszkańców tego regionu nazywane jest luwak. Jest to zwierzątko niewielkich rozmiarów, którego jednym z ulubionych pokarmów są owoce krzewów kawowych. Niestrawione ziarna kawy wydalane przez zwierzę są zbierane przez mieszkańców Indonezji, a następnie wysyłane do palarni kawy, gdzie powstaje z nich pełnowartościowy produkt o delikatnym smaku i mocnej nucie aromatu.

Najdroższa kawa świata

Kopi Luwak jest uważana za najdroższą kawę świata. Źródła podają różną cenę kilograma tej kawy – od 1000 zł do 2000 zł. Wpływ na tak wysoką cenę mają między innymi ograniczone zbiory tej kawy, które sięgają zaledwie kilkuset kilogramów w skali roku. Coraz częstsze staje się jednak hodowanie luwaków i karmienie ich owocami drzewa kawowego, jednak proces ten bezpośrednio wpływa na pogorszenie się jakości otrzymywanego produktu. Zwierzęta żyjące w naturze słyną bowiem z tego, że wybierają jedynie najlepsze i najbardziej dojrzałe owoce. Kopi Luwak przez wielu uważana jest za najszlachetniejszą kawę świata, jednak jej pozycja może być zagrożona właśnie przez hodowlę luwaków w klatkach i próbę produkcji kawy na szerszą skalę.