Najpopularniejsze rodzaje kaw, czyli czym się różni kawa od kawy?

Zasiadając w kawiarni i biorąc menu do ręki dokładnie wiemy, jaką kawę dla siebie zamówić. Jednak jeśli musielibyśmy wskazać różnice pomiędzy jednym rodzajem kawy a drugim, już nie byłoby to takie proste. Poniżej można znaleźć najpopularniejsze rodzaje kaw z zaznaczeniem ich podstawowych różnic.

Najpopularniejsze napoje na bazie kawy

sklep z naturalną kawą
sklep z naturalną ziarnistą kawą

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej zamawianych kaw na całym świecie jest espresso. Wywodzi się z Włoch i obok Koloseum czy Ferrari stanowi ona prawdziwy symbol tego państwa. Espresso podawane jest w bardzo małych filiżankach o pojemności ok. 25-30 ml. Czas jej ekstracji, czyli przepuszczania wody przez zmieloną kawę w ekspresie wynosi 25 sekund, natomiast temperatura użytej wody powinna wahać się w przedziale 88-92 stopnie. Nazwa kawy pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo, co oznacza wyrazisty.

Kolejna, bardzo popularną kawą jest cappuccino, której bazę stanowi właśnie espresso. Do cappuccino dolewa się ok. 100 ml mleka, a cały napój powinien mieć ok. 125 ml objętości. Nazwa capuccino pochodzi od koloru habitu kapucynów, który jest brązowo-biały.

Latte to kawa, która bardzo chętnie wybierana jest przez wiele osób w kawiarniach. Jest w niej znacznie więcej mleka niż w cappuccino. Latte najczęściej pijane jest do śniadania we Włoszech.

Sklep z kawą – gdzie najlepiej kupić aromatyczne ziarna?

Różne mieszanki kaw najlepiej jest kupować w stacjonarnych sklepach specjalistycznych, które mogą się pochwalić bogatą ofertą mieszanek z całego świata. Można również poszukać kawy w sklepach internetowych lub na portalach aukcyjnych. Warto spróbować kilku różnych gatunków lub mieszanek kaw, aby znaleźć swój ulubiony smak i aromat. Należy pamiętać, że jedne gatunki są bardziej wyraziste od drugich i mogą w znacznym stopniu różnić się również smakiem.